Dil

DEFNEYE DAYALI SANAYİ GELİŞİYOR

Yaprağı baharat, çekirdeği defne sabunu ve şampuan yapımında kullanılan Defne Ağaçları, Hatay Valiliği’nin hazırladığı proje ile koruma altına alındı. Tarım ve Kırsal Kalkınma Projesi’nde, Defne ağacı yetişme alanlarının genişletilmesi planlanıyor.

            Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, il genelinde defne ve defneye dayalı sanayi faaliyetlerinin 10 bin kişiye iş imkanı sağladığını söyledi. Vali Lekesiz “bu sektör, yılda ortalama 30-35 milyon civarında bir gelir sağlıyor. İklim ve coğrafyanın defnenin aradığı klimatolojik özelliğe sahip coğrafyada 20-30 bine çıkarabilirmiyizi değerlendiriyoruz. Bunun için iki sempozyum düzenledik. Bir yol haritasını ortaya koymak için Hatay ili tarım stratejik kalkınma programı hazırladı. 2012 yılının sonuna doğru defne envanteri çıkaracağız. Defne alanlarının varlığının artırılması planlanıyor” diye konuştu.

            İşkadını Gülay Gül ise, defnenin geçmişte sadece katı sabun olarak kullanıldığını kaydederek, şu anda tüketicinin kullanacağı her tarza katı sabun, şampuan, bakım kremi ve duş jeli gibi ürünler elde ettiklerini söyledi. Gül “iş yeri seçimini özenle yaptık. Osmanlı döneminden kalma 16 sabunhaneden birinde bu işi yapıyoruz. Geçmişle gelecek arasında bir köprü kuruyoruz. Defnenin temizlik ve bakım ürünlerinde daha geniş bir yelpazede kullanılması için birçok yeni ürün hazırlayıp piyasaya sunuyoruz” dedi.